Sebastian Flow

 

Sebastian Potion 9 50 ml

Leave-in styling conditioner

 
 Sebastian Potion 9 50 ml
6,98 € (139,60 €/1 Litre)
Article No.:
SB-422525
Delivery:
currently out of stock


add to your wish list
ask a question


Style and condition your hair in one step with Potion 9 from Sebastian Professional. This professional styling product contains 9 botanical extracts that help restore lost moisture and a healthy, youthful appearance to hair. The versatile Potion 9 cream conditioner allows for multiple styling options and looks with flexible hold while restoring hair's natural condition and shine.
 
  • Nourishes the hair
  • Suitable for all hair types
  • Made with 9 botanical extracts
  • Light hold
  • Restores the hair's natural shine
 
Application
Apply Sebastian Potion 9 to damp or dry hair. Leave hair to air dry or blow dry for silky looks that feel good or use heat styling tools for extra defined curls. Add to dry hair for added texture and control. Can be used at any time to refresh styling
» Ingredients
» Manufacturer / EU Responsible person
» Warnings and safety instructions

 
 
Related Products:
Sebastian Potion 9 50 ml
 Sebastian Potion 9 500 ml
55,90 €* 111,80 €/1 Litre
 Sebastian Potion 9 150 ml
19,98 €* 133,20 €/1 Litre
 Sebastian Potion 9 Lite 150 ml
12,98 €* 86,53 €/1 Litre
 Sebastian Preset Conditioner 1000 ml
47,90 €* 47,90 €/1 Litre
 Sebastian Thickefy Foam 190 ml
12,59 €* 66,26 €/1 Litre
 Sebastian Sublimate 100 ml
15,98 €* 159,80 €/1 Litre

 


*) all prices include German VAT and depending on the mode of shipment and payment, plus:

Shipment within Germany Modes of payment
  • Prepayment (advance payment)
  • PayPal (more informations here)
  • Credit card (only available for orders over 10.00 €)
International shipment
  • the shipping costs and modes of payment for international consignments are available here
  • within the EU, commercial deliveries are effected VAT-free, if a VAT-ID-No. is quoted
  • outside of the EU, delivery is effected VAT-free plus any applicable customs duties